PRZEBIEG IMPREZY

W imprezie urodzinowej/imieninowej w Ośrodku Inflancka może uczestniczyć do 45 osób. Najlepiej bawią się dzieci w wieku od 7 do 12 lat, chociaż mieliśmy już młodszych uczestników – 6-letnich, a nawet 4-letnich! Organizujemy także imprezy dla dzieci niepełnosprawnych oraz dla dzieci, które zapraszają niepełnosprawnych kolegów lub koleżanki.

Przed imprezą każdy uczestnik dostaje imienne „pływackie” zaproszenie zawierające wszystkie informacje niezbędne dla uczestnika i jego rodziców. Natomiast rodzice jubilata/jubilatki otrzymują wszystkie niezbędne informacje organizacyjne.

Impreza składa się z dwóch części: pierwsza godzinna część odbywa się na basenie, a druga godzinna część na sali gimnastycznej. O ile w przypadku starszych dzieci można spokojnie imprezę przedłużyć, młodszym w zupełności wystarczy wspomniana powyżej „wersja standardowa”, czyli 2 x 1 godzina.

Dzieci przychodzą 15 minut przed rozpoczęciem imprezy, żeby mieć czas na przebranie w szatni w strój basenowy - dziewczynki w kostiumy, a chłopcy w obcisłe slipki. Ponadto należy zaopatrzyć dzieci w czepki, okularki pływackie (bez okularków udział w niektórych konkurencjach może być niemożliwy lub znacznie utrudniony) lub ewentualnie maskę, klapki basenowe i ręcznik.

     

     

     

Część I imprezy – BASEN

Impreza rozpoczyna się trwającymi godzinę atrakcjami i zabawami na basenie. Część basenową można przedłużyć, jeżeli kondycja fizyczna dzieci na to pozwala. Zabawy odbywają się w brodziku o wymiarach 37 x 10 m i głębokości 0,7-0,9 m, w basenie olimpijskim o wymiarach 25 x 50 m i głębokości do 1,8 m (jeżeli stopień zaawansowania uczestników na to pozwala) oraz na dużej 50-metrowej zjeżdżalni. Dzieci rywalizują między sobą w różnych konkurencjach, które są dostosowane do wieku uczestników i do ich obycia z wodą. Zabawa w wodzie jest nadzorowana przez ratowników, instruktorów lub trenerów pływania i instruktorów sportu. Dziećmi zajmują się minimum dwie osoby (imprezy do 30 osób) lub co najmniej 3 osoby (imprezy od 30 do 45 osób) posiadające wymienione kwalifikacje i uprawnienia oraz wieloletnie doświadczenie w organizowaniu imprez dla dzieci.

     

     

     

Część II imprezy – SALA GIMNASTYCZNA

Po wysuszeniu i przebraniu dzieci, wszyscy udają się na salę gimnastyczną, gdzie kontynuowana jest zabawa „na sucho”. Część ta obejmuje przyjęcie urodzinowe/imieninowe z tortem, w czasie którego dzieci bawią się na odlotowej dyskotece przy najnowszych hitach disco gimnastykując się na ogromnych piłkach Kettlera, co stanowi dla nich nie lada atrakcję. W czasie tej części odbywają się też różne konkurencje lub wspólne tańce. Potem dzieci losują drobne upominki, a na koniec otrzymują pamiątkowe dyplomy. Część ta trwa godzinę, ale można ją przedłużyć.

Zarówno na basenie, jak i na sali gimnastycznej znajdują się okolicznościowe dekoracje z napisami np. „URODZINY JOASI” lub „IMIENINY ALEKSANDRA”. Podczas imprezy wykonywane jest kilkaset zdjęć, które obejmują zdjęcia na basenie, włącznie ze zdjęciami podwodnymi, oraz zdjęcia na sali gimnastycznej. Po imprezie wykonywana jest pamiątkowa strona internetowa, która będzie wszystkim przypominała o radosnych chwilach spędzonych na basenie.

     

     

     

INFORMACJE ORGANIZACYJNE DLA RODZICÓW I UCZESTNIKÓW

  • Dzieci na imprezę zabierają ze sobą strój na pływalnię (klapki, kostium/slipy, czepki, okularki i ręcznik)
  • Grupa zbiera się w holu około 15 minut przed rozpoczęciem imprezy, aby dzieci miały czas na przebranie się w stroje kąpielowe.
  • Grupa wraz z opiekunami nie płaci za wejście na basen.
  • Nie należy zostawiać okryć wierzchnich w szatni, tylko wziąć je do boksu w przebieralni.
  • Dzieci przebierają obuwie w holu i udają się do specjalnych boksów znajdujących się w szatni męskiej i damskiej. Chłopcy wraz z opiekunem idą do boksu w szatni męskiej, a dziewczynki z opiekunką idą do boksu w szatni damskiej.
  • Opiekunowie otrzymują od organizatora imprezy kłódki i klucze do zamknięcia boksów z rzeczami dzieci.
  • Jeden opiekun z grupy może przed imprezą wejść na salę gimnastyczną, aby nakryć do stołu i zostawić swoje rzeczy. W trakcie przebywania grupy na basenie, sala gimnastyczna jest zamknięta. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość wynajęcia sali gimnastycznej na dłużej niż na 1 godzinę przewidzianą na imprezę, jeżeli sala jest dostępna. W takim przypadku część osób biorących udział w imprezie lub rodzice bawiących się dzieci mogą przebywać na sali również w trakcie części basenowej.
  • Część basenowa imprezy trwa 60 minut. Za dodatkową opłatą można wynająć brodzik na czas dłuższy niż 1 godzinę.
  • Po zakończeniu części basenowej, dzieci wraz z opiekunami idą do swoich szatni, aby się przebrać i wysuszyć. W tym czasie organizator przenosi elementy dekoracji na salę gimnastyczną oraz rozkłada sprzęt grający. Przerwa ta trwa 30 minut.
  • Następnie wszyscy uczestnicy imprezy zbierają się na sali gimnastycznej i biorą udział w przyjęciu oraz w dyskotece bawiąc się ogromnymi piłkami Kettlera. Ta ostatnia część trwa 60 minut. Za dodatkową opłatą zabawę dla dzieci można przedłużyć ponad standardową godzinę.

     

     

OBIEKT

Nasze imprezy sportowo-rekreacyjne dla dzieci organizujemy na basenie Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA przy ul. Inflanckiej 8. O basenie tym krążą po Warszawie bardzo różne opinie, ale pomimo tych wszystkich zastrzeżeń, obiekt ten najlepiej nadaje się na potrzeby naszych imprez.

Po pierwsze, Ośrodek Inflancka posiada największy w Warszawie brodzik, który ma wymiary 37,5 x 10 metrów i idealną dla naszych konkurencji i uczestników głębokość od 70 do 90 cm. Duża powierzchnia brodzika i jego średnia głębokość pozwalają wymyślać niezliczone atrakcje, podczas których dzieciom nie ma prawa stać się krzywda. Taki wielki brodzik daje wprost nieskończone możliwości. Ostatnio robiliśmy nawet wyścigi pełnowymiarowych pontonów, które są dla dzieci ogromną atrakcją, a na innych obiektach nie byłoby możliwe ich przeprowadzenie.

Pod kątem naszych imprez analizowaliśmy wiele nowszych i atrakcyjniejszych obiektów, przeprowadziliśmy też wiele rozmów z ich kierownikami, ale niektóre baseny nie miały w ogóle brodzików, albo były one zbyt małe lub za płytkie do organizowania naszych konkurencji w bezpieczny dla dzieci sposób. Z drugiej strony części rekreacyjne niektórych basenów, lub baseny nieposiadające brodzików są na imprezy dla dzieci po prostu za głębokie (najpłytsze miejsca mają najczęściej 140 cm) i niektóre konkurencje byłyby niemożliwe do przeprowadzenia, a imprezy dla najmłodszych nie mogłyby się w ogóle odbywać. W przypadku basenów bez brodzika należałoby wynająć cały basen, bo wynajęcie jednego toru również nie pozwoliłoby na przeprowadzenie „odlotowej” imprezy. Wynajęcie całego obiektu jest wykonalne tylko w przypadku niewielkiego posiadającego tylko 3 tory 25-metrowego basenu przy ul. Rozbrat 26 (Ośrodek Rozbrat-Jutrzenka Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA), ponieważ cena za wynajem innych obiektów jest po prostu porażająca. Wynajęcie całego basenu ma sens w przypadku osób, które z różnych powodów chcą zachować prywatność i nie są zainteresowane zabawą na basenie, który jest jednocześnie czynny dla osób spoza imprezy.

Po drugie, jest możliwe przeprowadzenie atrakcji na głębokim basenie olimpijskim, oczywiście, jeżeli umiejętności uczestników imprezy na to pozwalają. Najczęściej są to różnego rodzaju skoki na głęboką wodę asekurowane przez organizatora.

Po trzecie, basen jest wyposażony w dużą zjeżdżalnię, która stanowi dodatkową atrakcję dla dzieci.

Po czwarte, w obiekcie znajduje się sala gimnastyczna posiadająca wyposażenie odpowiednie do organizowania przyjęcia urodzinowego. Sala jest odpowiedniej wielkości, posiada stoły i krzesła. Na ścianach znajdują się wielkie lustra, które dają dodatkowy efekt wizualny na zdjęciach. Poza tym sala jest wyposażona w ogromne piłki Kettlera służące do ćwiczeń. Na widok sali pełnej tych wielkich piłek dzieci wprost szaleją ze szczęścia. Dobrą zabawę dopełniają znane i lubiane hity muzyczne oraz dyskotekowe efekty świetlne, laserowe i dym. Przez dużą część imprezy dzieci są tak zajęte „tańczeniem” z piłkami, że trzeba włożyć dużo wysiłku, aby przekonać je do przeprowadzenia jakiejkolwiek konkurencji. Mając do dyspozycji takie wyposażenie dzieci są po prostu samowystarczalne, tylko trzeba ich pilnować, aby w tym zabawowym szaleństwie nie zrobiły sobie krzywdy, ani nie poniszczyły przez przypadek sprzętu.

Po piąte, Ośrodek Inflancka ma już 44 lata i jest to miejsce stanowiące historię Warszawy – patrz strona internetowa http://aktywnawarszawa.waw.pl/inflancka.

     

     

HISTORIA OBIEKTU

Historia obiektu przy ul. Inflanckiej sięga 1967 roku, kiedy to powstał pierwszy basen odkryty. Kryta pływalnia istniejąca obecnie, to efekt tymczasowego, jak zakładano ówcześnie, zadaszenia pływalni letniej w 1977 roku. Na początku lat 90. skończyły się niemal 70% dotacje i w 1991 roku ośrodek miał 1,7 mld złotych deficytu. Wobec takich strat ówczesny dyrektor zadecydował, żeby basen był czynny tylko latem. Powstał konflikt, gdyż nie zgodzili się z tym pracownicy. Zapadła decyzja o rozbiórce. Na zlecenie poprzednich zarządców obiektu pocięto dach tak, by nie można go było odtworzyć, jednak udało się go zreperować. Ekspertyza techniczna wykazała, że balon po sklejeniu jest bezpieczny. Zamontowano specjalne wsporniki w razie potrzeby podtrzymujące opadający "dach".

Od 1992 roku ośrodek dynamicznie rozwija się, w efekcie czego funkcjonuje bez dotacji na bieżącą eksploatację. Środki pozyskiwane ze sprzedaży usług Ośrodka pozwalały na wykonywanie prac modernizacyjnych, dzięki czemu usprawniono pracę Ośrodka, m.in. przez reorganizację szatni, przez co pływalnia mogła być udostępniona większej liczbie klientów.

Pod koniec lat 80. utworzono profesjonalną siłownię kulturystyczną, zmodernizowano system ogrzewania, co doprowadziło do zmniejszenia kosztów eksploatacji, ułożono glazurę i terakotę w pomieszczeniach sanitarnych i w korytarzach, przebudowano przejścia pomiędzy basenem a budynkiem głównym, zautomatyzowano technologię uzdatniania wody, w 1994 roku wybudowano basen letni oraz dzięki środkom przekazanym przez Urząd Gminy Warszawa Śródmieście wybudowano 50 metrową zjeżdżalnie wodną. Ośrodek wyposażono ponadto w nowoczesne zaplecze sanitarne.

Dotychczasowe prace podejmowane były w celu podwyższenia standardu usług oraz obniżenia kosztów eksploatacji i wynikających stąd niższych cen za świadczone usługi. Odpowiedzią na te działania był 4-krotny wzrost frekwencji klientów (w końcu lat 90. z pływalni korzystało 80 tys. osób/miesięcznie).

W 1997-1998 roku powstały plany modernizacji pływalni, które jednak do tej pory nie zostały zrealizowane.

Ze względu na fakt, iż zadaszenie pływalni nie spełniało już wymogów bezpieczeństwa i wymagało natychmiastowej wymiany we wrześniu 2002 roku - zamontowano wewnątrz drugą powłokę balonową, zmodernizowano oświetlenie, wentylację, zmodernizowano szatnie, system uzdatniania wody. Dzięki temu zapewnione zostały lepsze warunki korzystania z pływalni, eliminujące w dużej mierze dotychczasowe niedogodności i dyskomfort: złe oświetlenie, niską temperaturę powietrza i wody, dużą wilgotność.

W latach 2001-2003 w celu uatrakcyjnienia pobytu na pływalni zamontowano atrakcje wodne: 35 m zjeżdżalnię, zjeżdżalnię słoń dla małych dzieci, 2 kaskady wodne, 8-osobowe jacuzzi.

Obecnie woda na pływalni jest ozonowana i chlorowana. Nadal wszystkie usługi ośrodka cieszą się dużym powodzeniem, korzysta z nich około 700 osób/dziennie.

     

PLANY DOTYCZĄCE OBIEKTU

W odniesieniu do Ośrodka Inflancka istnieją plany stworzenia wszechstronnego i nowoczesnego obiektu rekreacyjnego. Projekt modernizacji został ukończony w 1997 roku, "odświeżony" w 2008 roku, jego realizacja była przewidziana na koniec roku 2009. Niestety, ośrodek nie otrzymał dotacji. Wszyscy mają ogromną nadzieję, że uda się otrzymać fundusze, aby w rezultacie tego powstał nowy obiekt.

I ETAP TO BUDOWA PŁYWALNI MARZEŃ, w której znajdą się:
 
  • basen pływacki 50 m - 6 torów
  • basen do nauki pływania z regulowaną głębokością wody
  • basen do nurkowania i skoków - głębokość 4 m, funkcja sztucznej fali, możliwość wypłycenia dna na zajęcia aqua aerobiku,
  • rekreacyjna niecka z licznymi atrakcjami, np.:
  • zjeżdżalnie
  • gejzery wodne
  • przeciwprądy
  • kaskady
  • armatki wodne
  • dzikie źródła
  • wanny jacuzzi z wodą solankową
  • basen dla niemowląt

II ETAP PRZEWIDUJE BUDOWĘ:

  • sali do gier zespołowych
  • kortów tenisowych
  • sztucznego lodowiska
  • toru rowerowego
  • skate parku
  • gabinetów odnowy biologicznej
  • kompleksu saun
  • siłowni kulturystyczna
  • kompleksu gastronomicznego.
Po zakończeniu modernizacji przybędzie stolicy obiekt, w którym Warszawiacy będą mogli atrakcyjnie spędzić wolny czas za niewygórowaną opłatą. Inwestycja zaprojektowana została z myślą o zminimalizowaniu przyszłych kosztów eksploatacji, aby usługi były dostępne dla każdego mieszkańca Stolicy.

Ośrodek przeznaczony będzie głównie dla indywidualnych klientów, którzy będą korzystać z pływalni dostępnej bez rezerwacji i wcześniejszych zapisów. Zapewni on płynną obsługę wszystkich chętnych - z naszych usług będzie mogło korzystać jednocześnie około 400 osób.

Modernizacja odbywałaby się przy wykorzystaniu potencjału technicznego istniejącego obiektu. Dlatego koszty budowy pływalni spełniającej oczekiwania klientów szacujemy na porównywalne do kosztów wybudowania małego (25m) basenu przyszkolnego.

Wielką zaletą ośrodka jest jego doskonałe położenie w centrum miasta, na terenach rekreacyjnych, posiadających dogodny dojazd z każdego miejsca w Warszawie - rozbudowaną siecią komunikacji miejskiej i metrem.